Ved utgangen av desember 2025 var det 19 379 mottakere av uføretrygd i Nordland. Dette er 76 færre enn samme måned året før, og er femte året på rad med nedgang i antall uføretrygdede. Som andel av befolkningen 18-67 år er det 13 prosent som mottar uføretrygd. Det er 0,1 prosentpoeng lavere enn i desember 2024.
Det er flest kvinner blant mottakerne av uføretrygd i Nordland. I desember 2025 var det 11 671 kvinner som mottok uføretrygd. Det er 43 flere enn det var i desember 2024. Som andel av den kvinnelige befolkningen er økningen på 0,1 prosentpoeng til 16,1 prosent. Antall uføretrygdede menn har blitt 119 færre det siste året, og i desember 2025 var det 7 708 menn som mottok uføretrygd. Dette utgjør en andel på 10,1 prosent av den mannlige befolkningen, en reduksjon på 0,2 prosentpoeng.
– Det er positivt at vi nå ser en nedgang i antall uføretrygdede i Nordland, sier Cathrine Stavnes, direktør ved Nav Nordland. – Og for første gang siden 2018 ser vi at antall uføretrygdede under 30 år har kommet under 1 000 i løpet av 2025. Ungdom er Nordlands fremtid og vi er helt avhengig av at så mange som mulig deltar i arbeidslivet.
Ved utgangen av året var det 980 unge mottakere av uføretrygd, noe som utgjør 2,9 prosent av befolkningen 18-29 år.
Geografiske forskjeller
Det er geografiske forskjeller i andel uføretrygdede av befolkningen.
23 av fylkets 41 kommuner hadde nedgang i andel uføre fra desember 2024 til desember 2025. Kommunene Værøy, Bodø og Træna har alle lavere andel uføretrygdede enn landsgjennomsnittet på 10,5 prosent i desember 2025, med henholdsvis 9 prosent, 9,5 prosent og 9,7 prosent av befolkningen (18-67 år) som mottar uføretrygd. Høyest andel uføre i prosent av befolkningen har Lødingen kommune med 18 prosent.
Mens Nordland hadde nedgang i antall mottakere av uføretrygd fra 2024 (- 0,4 prosent) ble det for landet som helhet 1 882 flere mottakere av uføretrygd i løpet av året (+ 0,5 prosent). Ved utgangen av 2025 var det registrert 374 918 mottakere av uføretrygd i landet. Som andel av befolkningen utgjør dette 10,5 prosent, som er uendret fra året før på. Innlandet har høyest andel uføretrygdede av fylkene (14,4 %), mens vi finner lavest andel uføretrygdede i Oslo (6,3 %).
– Fylker og kommuner med en høy andel eldre befolkning har også en høy andel som mottar uføretrygd. Yngre befolkning trekker andelen som får uføretrygd ned. Det samme gjør et mer fleksibelt og variert arbeidsmarked. Lokale variasjoner i helse- og utdanningsnivå har også innvirkning på hvor mange som mottar uføretrygd, sier Stavnes.
1. Infografikk uføretrygd Nordland 2025-12 (PDF)
2. Infografikk uføretrygd Nordland 2025-12 (PNG)
3. Tabeller uføretrygd Kommuner i Nordland 2025-12 (EXCEL)
Mer informasjon på www.nav.no.
Mottar du uføretrygd, men kan jobbe noe? Les mer om det på nav.no.
Nærmere opplysninger ved Nav Nordland:
Direktør Cathrine Stavnes – tlf. 91 66 50 71