Om statistikken - Utenforskap fra arbeidslivet
1. Administrative opplysninger
1.1. Navn og emnegruppe
Navn: Utenforskap fra arbeidslivet.
Emnegruppe: Arbeidsmarkedsstatistikk.
1.2. Ansvarlig
Ansvarlig: Arbeid- og velferdsdirektoratet, Statistikkseksjon.
Felles informasjon: Praksis, rutiner og retningslinjer rundt offisiell og offentlig statistikk fra Nav - nav.no
Personvernerklæring: Personvernerklæring for Nav - nav.no
2. Bakgrunn og formål
2.1. Bakgrunn
Utenforskap fra arbeidslivet er et sammensatt samfunnsproblem som påvirker både enkeltpersoner, lokalsamfunn og den samlede bærekraften i velferdsstaten.
Nav har unike administrative data knyttet til arbeidsmarkedstilknytning, inntektssikring, helse- og arbeidsrettede ytelser og oppfølgingstjenester. Disse datakildene gir et særskilt grunnlag for å beskrive grupper som står i fare for, eller allerede befinner seg i utenforskap, og for å følge utviklingen over tid.
Utenforskap har blitt et sentralt politisk og faglig begrep, og det er økende etterspørsel etter kunnskap som kan bidra til bedre målretting av tjenester, virkemidler og forebyggende innsats.
2.2. Formål
Formålet med statistikken er å gi et helhetlig og lett forståelig bilde av hvor mange i befolkningen som er utenfor arbeidslivet. Ved å synliggjøre omfanget kan statistikken være med på å komplimentere og utfylle annen offisiell og offentlig statistikk som Nav og SSB publiserer på område. Se mer detaljert om dette under «kapittel 6. Forskjellen på Nav sine tall og SSB sin offisielle statistikk om utenforskap».
Utenforskap fra arbeidslivet gir et overordnet bilde av hvor mange personer i alderen 20-66 år som er i arbeid, og hvor mange som er i utenforskap fra arbeidslivet på et bestemt tidspunkt. Tallene er basert på administrative data fra Nav og andre offentlige registre, og viser også hvor mange av personene utenfor arbeidslivet som mottar ytelser eller følges opp av Nav.
Det er viktig å være klar over at tallene ikke gir et fullstendig bilde av alle som står utenfor arbeidslivet. Tallene bygger på data Nav eier eller har tilgang til, og er derfor avhengig av hvilke opplysninger som finnes i de tilgjengelige registrene.
Personer som ikke er registrert i arbeid, høyere utdanning, er selvstendignæringsdrivende, mottar AFP/pensjon, eller med en ytelse og/eller oppfølging gjennom Nav, vil i liten grad kunne identifiseres i datagrunnlaget. Tallene kan derfor ikke si noe om livssituasjon til de som befinner seg utenfor arbeid eller høyere utdanning.
Tallene må også forstås som et øyeblikksbilde. Tallene viser personenes status på ett bestemt tidspunkt, men sier ikke hvor lenge de har vært i denne situasjonen. Den kan derfor ikke brukes til å skille mellom personer som ikke er registrert med arbeid eller utdanning over lang tid og personer som nylig har kommet inn i en slik situasjon.
Tilsvarende viser den ikke bevegelser mellom ulike grupper, for eksempel mellom arbeid, sykefravær, arbeidsledighet, utdanning eller andre ytelser. Selv om antallet personer i en gruppe er relativt stabilt over tid, kan sammensetningen av gruppen ha endret seg fordi personer går inn og ut av ulike statuser gjennom året og livet generelt.
Denne statistikken bør brukes som et verktøy for å forstå omfanget og sammensetningen av utenforskap fra arbeidslivet, samtidig som det tas hensyn til at datagrunnlaget ikke fanger opp hele situasjonen for alle deler av befolkningen. Noen av de viktigste begrensingene til statistikken er nevnt under «kapittel 3.3 Begrensninger i datagrunnlaget».
3. Om produksjon av statistikken
3.1. Datakilder og datainnsamling
Denne statistikken er en beregning basert på individ data fra Nav, folkeregisteret og Aa-registeret og statistikk fra SSB, SIKT, skatteetaten.
For mer detaljert informasjon om hvilke statistikker som kommer fra de ulike kildene se «kapittel 4. Variabler og fordelingsvariabler».
3.2 Publisering
Publiseres årlig i starten av august.
3.3 Begrensninger i datagrunnlaget
Utdanningsopplysninger er begrenset til høyere utdanning ved universiteter og høyskoler. Nav har ikke data på personer i videregående opplæring, studerer i utlandet, tar andre kurs og sertifiseringer. Navs egne tiltak inngår heller ikke som utdanning, og de som går på andre arbeidsmarkedstiltak enn lønnstilskudd blir kategorisert som «utenfor».
Nav har ikke informasjon om personer som gjennomgår førstegangstjeneste i militære. Personer i førstegangstjeneste vil ikke være registrert i et arbeidsforhold hos skatteetaten. Dermed er det en sjans at noen av de som avlegger førstegangstjeneste havner i «utenfor» kategorien.
For å være kategorisert som selvstendig næringsdrivende er det satt et minimumskrav på inntekt (50 000 kr). Dette gjør at vi potensielt mister en del personer som betegner seg selv som selvstendig næringsdrivende og er aktivt i arbeid.
Arbeid måles gjennom registrerte arbeidstimer i Arbeidsgiver- og arbeidstakerregisteret (Aa-registeret). Dette gir ikke nødvendigvis det samme bildet som måling basert på stillingsprosent slik som SSB gjør (se kapittel 6 for mer informasjon). Videre er datagrunnlaget Nav har tilgang på fra en eldre løsning, som er planlagt oppdatert på et senere tidspunkt. Dette kan føre til noen mangler i registrering av arbeidstakere.
Antallet personer under 30 år som er i videregående opplæring og opphold i utlandet basert på estimater, ikke fullstendige registerdata. Se «kapittel 4.3 for mer detaljer rundt estimatet».
4. Variabler og fordelingsvariabler
4.1 Fordelingsvariabler
Fødeland – Om personen er født i Norge eller ikke.
Alder – De som er inkludert i tallgrunnlaget er 20-66 år på uttrekkstidspunktet. De som mottar alderspensjon over 66 år er ikke inkludert i denne statistikken.
Geografi – Kommune og fylkesinndeling slik den var i måneden uttrekket gjelder for.
Kjønn - Basert på opplysninger fra folkeregisteret.
4.1 Variabler for arbeid og utdanning
For utenforskapsstatistikken er det gjort en prioritert rekkefølge/elimineringsprosess. Det betyr at hvis en person står registrert med arbeid, så vil personen telle under arbeid, selv om man både er i arbeid og utdanning. Prioritert rekkefølge vises under fra øverst til nederst:
I Arbeid
For å være i arbeid må en person være registrert i Arbeidsgiver- og Arbeidstakerregisteret (Aa-registeret) siste uken i desember. Hvis arbeidstimer ligger på under 29 timer regnes dette som deltid. Over 30 timer regnes som heltid.
Uttrekkene fra Aa-registeret er basert på en tremånedersperiode. Uttrekket er gjort i mars (året etter). Dette gir et bedre bilde av om personen var i jobb, da sluttdato for et arbeidsforhold kan bli registrert flere måneder i etterkant. Samtidig har vi sett at uttrekk for noen måneder er uheldig for kommuner der det har oppstått problemer med registreringer fra arbeidsgiver, eller det har skjedd permitteringer og masseoppsigelser i tidsrommet. Disse problemstillingene kan ha en effekt på hvor mange som er registrert i arbeid i de ulike kommunene.
Selvstendignæringsdrivende
Minimums inntekt på totalt 50 000 kr året før. Denne informasjonen er hentet fra Skatteetaten.
Høyere utdanning
I dag er denne variabelen basert på data om høyere utdanning fra SIKT. Status for høyere utdanning er basert på om du var registrert under høyere utdanning det semesteret statistikken gjelder for. Eksempelvis vil status for 2024 være basert på høstsemesteret 2024.
Avtalefestet pensjon (AFP)
Personer som mottar AFP fra offentlig eller privat sektor. Gjelder kun for personer fylt 62 år og over. For mer informasjon se «om statistikken – Avtalefestet pensjon (AFP)»
Alderspensjon – Mottar alderspensjon for desember måned. Gjelder kun personer som er 62 år og over. For mer informasjon se «om statistikken – Alderspensjon»
4.2 Registrert med ulike ytelser eller økonomisk støtte av Nav
En person kan være registrert med flere ytelser. For utenforskapsstatistikken er det gjort en prioritert rekkefølge/elimineringsprosess. Det betyr at hvis du står registrert med uføretrygd havner du i denne kategorien, selv om du også er registrert med tiltakspenger i samme periode. Rekkefølgen på prioriteringen er vist under sammen med beskrivelse av stønaden/støtten:
Uføretrygd – Personen blir registrert med uføretrygd og har mottatt uføretrygd i løpet av desembermåneden statistikken gjelder for. For mer informasjon se «om statistikken – Uføretrygd»
Arbeidsavklaringspenger (AAP) - Personen blir registrert med AAP om man har mottatt AAP i løpet av desembermåneden statistikken gjelder for. For mer informasjon se «om statistikken – Mottakere av arbeidsavklaringspenger».
Sykepenger – Personer som er registrert med sykepenger i utgangen av desember (basert på registreringer til og med juni året etter). Dataene er basert på en kombinasjon av Infotrygd og Navs nye vedtaksløsning for sykepenger. For mer informasjon se «om statistikken – Sykepenger».
Dagpenger – basert på samme status som arbeidsmarkedsstatistikken, der status for personen er fra en gitt tid i måneden (siste mandag i måneden). For mer informasjon se «om statistikken – Arbeidssøkere»
Enslig forsørger - For mer informasjon se «om statistikken – Enslig mor eller far»
Tiltakspenger – Personer som mottar tiltakspenger i slutten av desember måned. For mer informasjon se «om statistikken – Arbeidssøkere»
Sosialhjelp – For mer informasjon se «Sosialhjelp»
Kvalifiseringsprogrammet (KVP) – Personer som er registrert med KVP i utgangen av desember, For mer informasjon se «Kvalifiseringsprogrammet»
Introduksjonsstønad – Personer som er registrert med introduksjonsstønad i utgangen av desember For mer informasjon se IMDi sine nettsider.
4.3 Estimat av antall under 30 år som er under Videregående opplæring, eller befinner seg i utland
Anslag på VGS og utland er basert til å være 2 % av den totale populasjonen under 30 år. Denne beregningen er kun lagt til i de tallene som kun inneholder personer under 30 år og ekstrahert fra personer som verken mottar trygd eller er i aktivitet.
Totalt antall personer mellom 20 til 30 år * 0,02 = Anslag på antall personer i VGS eller studerer i utland.
Personer i utenforskap under 30 år - Anslag på antall personer i VGS og studerer i utland = Beregnet antall personer under 30 år i utenforskap uten ytelse fra Nav.
For tall for hele populasjonen mellom 20 og 66 år inngår ikke denne beregningen og er Denne prosenten er et estimat som baserer seg på data hentet fra SSB. Se under:
Utenlandsstudenter: de som studerer utenfor Norden er pliktig å melde flytting, mens de som studerer i Norden skal ikke dette. I 2025 var det 11 525 studenter fra Norge i utlandet over 20 år (SSB tabell 04473), hvorav 2 195 av disse studerer i Danmark eller Sverige (SSB tabell 04476). SSB oppgir ikke tall for Finland og Island, men antagelsen er at det er svært få.
Videregående opplæring: Tall for videregående opplæring er hentet fra SSB sin tabell 05363. Tabellen viser at det er totalt 23 681 elever ved videregående skole som er 20 år og eldre i 2025. Disse tallene inkluderer lærlinger og personer som har en deltidsjobb eller jobber ved siden av studiene. De som er registrert med arbeid i desembermåned 2025 fanges opp i Aa-registeret og er allerede kategorisert med arbeid i statistikken.
5. Historiske endringer over tid
Disse tallene ble for første gang publisert på nav.no i 2025 med tall for 2024. I august 2026 ble det publisert tall for 2025 med tidsserie fra 2018 til 2025.
For publiseringen 11.august 2026 ble det gjort endringer i hvilket månedsuttrekk man tok data om arbeidsforhold fra ulike kommuner. Alle uttrekk er fortsatt basert på arbeidsforhold i desember 2025. Men for Agder fylkeskommune er filuttrekket gjort i februar 2026, og for Troms og Horten er filuttrekket gjort i januar 2026.
Videre publisering av til om utenforskap fra arbeidslivet vil bli revidert i fremtiden og vil mulig avvike en del fra publiseringer gjort hittil.
6. Forskjellen på Nav sine tall og SSB sin offisielle statistikk om utenforskap
Tall fra Nav og Statistisk sentralbyrå (SSB) måler fenomenet «utenforskap» på ulike måter. SSB publiserer den offisielle statistikken om utenforskap i Norge, mens Navs statistikk gir et supplerende og noe et annet perspektiv på grupper som står utenfor arbeidslivet.
6.1 SSBs statistikk om utenforskap
SSBs statistikk om utenforskap bygger på det internasjonale NEET-begrepet (Not in Employment, Education or Training) for unge i alderen 15–29 år (ssb.no), og publiserer to ulike tall for unge utenfor fra
• Intervjuundersøkelsen Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU)
• Registerbasert statistikk om befolkningens tilknytning til arbeid, utdanning og velferdsordninger som kombinerer data fra blant annet sysselsettings-, og utdanningsregistre, i tillegg til Navs registre.
Disse to statistikkene gir ulike nivåer på utenforskap i alderen 15–29 år. AKU viser gjennomgående færre personer i utenforskap enn registerstatistikken, blant annet fordi AKU fanger opp uformell i tillegg til formell utdanning.
AKU har den offisielle definisjonen på NEET og brukes likt i hele Europa. Det gjør datagrunnlaget sammenlignbart på tvers av landegrenser.
Registerstatistikken har formål om å utdype med detaljer som ikke en utvalgsundersøkelse kan, som for eksempel fordeling etter region og innvandrerbakgrunn.
Det er derfor ikke slik at én av statistikkene er mer «riktig», men at de har ulike formål og bruksområder når det gjelder ungt utenforskap(ssb.no).
Én statistikk om utenforskap i befolkningen 15 år og eldre/20–66 år:
Registerstatistikken om tilknytning til arbeid, utdanning og velferdsordninger inkluderer alle i befolkningen som er 15 år og eldre.
Det beregnes én status for den enkeltes tilknytning, slik at den høyest prioriterte statusen synliggjøres for personer som er aktive i flere statuser samtidig (for sysselsatte de to høyest prioriterte statusene).
Arbeidsstyrken blir prioritert høyest, altså sysselsetting og deretter å være registrert som arbeidsledig. Det sikrer konsistens med andre registerbaserte sysselsettingsstatistikker og er i tråd med den internasjonale arbeidsorganisasjonens (ILO) anbefalinger om arbeidsmarkedsstatistikk.
Blant personer utenfor arbeidsstyrken skal grad av nærhet til arbeidsstyrken synliggjøres, og midlertidige aktiviteter/ytelser skal synliggjøres foran mer varige aktiviteter/ytelser.
Det gjør at statistikken beskriver hvor langt unna sysselsetting befolkningen er. Les mer om dette i «Om statistikken» til SSB.
I tillegg brukes samme definisjon som for NEET i aldersgruppen 15–29 år til å dele inn alle bosatte 15 år og eldre i etter om de er i eller utenfor arbeid, utdanning og arbeidsrettede tiltak. Det gjør det også mulig å bare se på personer i yrkesaktiv alder 20–66 år. Lenker for relevante tabeller hos SSB er listet under.
6.2 Navs statistikk for utenforskap fra arbeidslivet
Navs statistikk om utenforskap tar utgangspunkt i administrative data og beskriver personer i alderen 20–66 år som ikke er i arbeid, høyere utdanning eller mottar alderspensjon eller AFP. Se mer detaljert over i de tidligere kapittelene.
Statistikken gir i tillegg informasjon om hvilke ytelser personer mottar (for eksempel uføretrygd, arbeidsavklaringspenger eller dagpenger), og deres tilknytning til Navs tjenester. Dette gir et bilde av sammensetningen av gruppen og skal vise et bilde av hvor nærme arbeidslivet de ulike gruppene i utenforskap er.
6.3 Viktigste forskjeller
Ulike formål
SSBs registerstatistikk gir et helhetlig bilde av befolkningen 15 år og eldre sin tilknytning til arbeid, utdanning og velferdsordninger, inkludert hvor mange som er utenfor arbeid, utdanning og arbeidsmarkedstiltak i hele aldersgruppen 15 år og eldre, de i yrkesaktiv alder 20–66 år og de unge i alderen 15–29 år.
Det er imidlertid Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU) som har det offisielle tallet for ungt utenforskap i alderen 15–29 år og kan brukes til internasjonal sammenligning.
Nav sin statistikk er utviklet for å gi kunnskap til bruk i oppfølging, tjenesteutvikling og arbeidsmarkedspolitikk, da statistikken viser hvem som er aktive i arbeidsliv fordelt på bydeler kommuner som har over 10 000 innbyggere i alderen 20-66 år.
Ulik aldersinndeling
Nav sin aldersgruppe er 20–66 år for å vise et bilde av hvor mange som er utenfor blant befolkningen i «yrkesaktiv alder».
SSB sin registerbaserte statistikk om befolkningens tilknytning til arbeid, utdanning og velferdsordninger inkluderer separate tall for aldersgruppen 20–66 år, men omfatter alle 15 år og eldre.
Ved tall på ungt utenforskap bruker Nav aldersgruppen 20–29 år. SSB bruker aldersgruppen 15–29 år i tråd med det internasjonale begrepet NEET, både i intervjuundersøkelsen Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU) og registerstatistikken.
Ulik prioritering av status
Nav sin prioritering av status begynner likt med SSB, der man først ser på hvem som er i arbeid, etterfølgende prioriteringer avviker. For SSB sin prioritering se “Om statistikken: Tilknytning til arbeid, utdanning og velferdsordninger".
Ulik klassifisering av utenforskap
Personer på arbeidsmarkedstiltak regnes som «i aktivitet» i registerstatistikken hos SSB, men kan inngå i utenforskapsgruppen i Navs statistikk.
På samme måte regnes mottakere av avtalefestet pensjon (AFP) og alderspensjon som del av utenforskapsgruppen i SSB sin registerstatistikk, men inngår som «i aktivitet» hos Nav.
Ulike måletidspunkt og definisjoner
Nav og SSB sine registerstatistikker om utenforskap har ulike måletidspunkt og noen ganger også definisjoner for statusene som er felles mellom dem.