I mars ble det utlyst 5 706 nye stillinger i Rogaland, som er en økning på 22 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.
Flest utlyste stillinger var det innen helse, pleie og omsorg (979), bygg og anlegg (829), og industriarbeid (672).
Når det gjelder ledige stillinger innen bygg og anlegg, ser vi en økning på hele 95 prosent sammenliknet med mars 2025. For landet var det en økning på 43 prosent i samme periode.
— Over tid har vi sett høy aktivitet innen bygg og anlegg. I mars ser vi også at yrkesgruppen skiller seg ut med mange ledige stillinger. Det er samme tendens for landet, men økningen er større i Rogaland, sier Merethe P. Haftorsen, direktør i Nav Rogaland.
Stabil arbeidsledighet
Arbeidsledigheten i Rogaland har holdt seg stabil den siste måneden. Mot slutten av mars var det 5 534 helt ledige i fylket. Dette tilsvarer 2,1 prosent av arbeidsstyrken. På landsbasis var andelen helt ledige på 2,2 prosent.
Justert for sesongvariasjoner var antall helt ledige i Rogaland på et stabilt nivå sammenliknet med februar.
Den totale arbeidsledigheten i mars, som er summen av helt ledige, delvis ledige og arbeidssøkere på tiltak utgjorde 8 464 personer. Totalt er andelen ledige på 3,2 prosent.
Flest ledige innen industriarbeid
Yrkesgruppene med flest helt ledige var industriarbeid (642), ingeniør og ikt (556), og reiseliv og transport (410).
—Selv om arbeidsledigheten har holdt seg stabil den siste måneden, har vi over tid sett en liten økning i ledigheten. Innen ingeniør og ikt har ledigheten økt gradvis, og det er også i denne yrkesgruppen vi ser den største økningen den siste måneden, sier Haftorsen.
Kommunevise variasjoner
Andelen helt ledige var i mars høyest i Egersund (3,2 prosent), Stavanger (2,4 prosent), Sandnes (2,4 prosent) og Sokndal (2,4 prosent). Kvitsøy (1,0 prosent), Suldal (1,0 prosent), og Utsira (0,8 prosent) hadde lavest andel helt ledige.
Nav jobber med å bytte ut gamle IT-systemer og fase inn nye. Dette har resultert i ulike brudd i arbeidsledighetsstatistikken det siste året. Sesongjusterte tall gir likevel et godt grunnlag for å se utvikling over tid. Se “Hovedtall om arbeidsmarkedet” for mer informasjon om bruddene. Se “Hovedtall om arbeidsmarkedet” for mer informasjon om bruddene."