Ved utgangen av juli er det registrert 1 979 helt ledige arbeidssøkere i Nordland, noe som utgjør 1,6 prosent av arbeidsstyrken. Det er 144 flere enn det var i juni, men ser vi på sesongjusterte tall holder ledigheten seg stabil.
Tar vi med arbeidssøkere på tiltak (307) og delvis ledige (728), er det til sammen 3 014 personer registrert som arbeidssøkere i Nordland i juli. Disse utgjør 2,6 prosent av arbeidsstyrken.
- Det er vanlig at arbeidsledigheten går litt opp om sommeren. Dette skyldes blant annet studenter som registrerer seg som arbeidssøkere etter endt semester, samt at flere har arbeidskontrakter som avsluttes før sommeren. Arbeidsledigheten er likevel på et lavt nivå, og det er fortsatt høy etterspørsel etter arbeidskraft i Nordland, sier Cathrine Stavnes, direktør ved Nav Nordland.
Etterspørsel etter arbeidskraft
I juli ble det lyst ut 1 491 stillinger i fylket, noe som er 8 prosent flere per virkedag enn samme måned i fjor. Flest utlyste stillinger finner vi for yrker innen helse, pleie og omsorg, med 377 utlyste stillinger i juli. Deretter kommer yrker innen butikk og salgsarbeid (218) og serviceyrker (209).
- Vi oppfordrer virksomheter med rekrutteringsutfordringer til å gi de som står utenfor arbeidsmarkedet en sjanse. Nav har ulike virkemidler både for kvalifisering og oppfølging på arbeidsplassen, sier Cathrine Stavnes.
Arbeidsledigheten i Nordlandskommunene
18 av fylkets kommuner har 1,5 prosent helt ledige eller lavere. Lavest er det i Evenes kommune, mens Værøy har fylkets høyeste ledighet med 9,1 prosent helt ledige arbeidssøkere. I de større bykommunene har Bodø en ledighet på 1,3 prosent, Rana 1,4 prosent, Narvik 1,2 prosent og Vefsn 1 prosent.
Landet som helhet har en ledighet på 2,1 prosent helt ledige. Av alle fylkene er det kun Troms, med 1,3 prosent helt ledige, som har lavere ledighet enn Nordland (1,6 prosent). Høyest ledighet har Oslo med 2,9 prosent helt ledige.
Se flere hovedtall om arbeidsmarkedet på nav.no.
For ytterligere kommentarer fra Nav Nordland:
Direktør Cathrine Stavnes – tlf. 916 65 071
Fakta
Det pågår for tiden et større moderniseringsarbeid på arbeidsmarkedsområdet i Nav. Etter innføringen av det nye Arbeidssøkerregisteret har vi flere brudd i statistikken over arbeidssøkere på tiltak, helt ledige, delvis ledige og arbeidssøkere ved flere tidspunkt i 2025. Som følge av dette er det noen endringer i publiseringen av arbeidsmarkedstall. Se direktoratets side om hovedtall på arbeidsmarkedet for mer informasjon om bruddene og endringene dette medfører i publiseringen.