Organisatoriske betingelser for verdiskaping når arbeidssøkere med komplekse problem møter Nav
Med utgangspunkt i Nav-brukerens behov og relevante teorier om offentlige tjenesteorganisasjoner vil dette doktorgradsprosjektet analysere mulighetene for bedre brukermøter.
Flere i arbeid og bedre brukermøter var to av målene for Nav-reformen. Mange arbeidssøkere registreres hos Nav med nedsatt arbeidsevne. De har sammensatte problemer med ulike utfordringer vevet inn i hverandre. Møtene mellom arbeidssøker og Nav-veileder er den viktigste arenaen for å finne en vei til arbeid. Det er her utfordringer og potensial kartlegges, veien fremover skapes, tiltakene besluttes og følges opp.
Stipendidat og ansatt i Nav, Erik Oftedal, skal undersøke de offentlige tjenesteorganisasjonene, hvordan brukere og det offentlig kan samskape tjenester og vil peke på mulighetene Nav har for å bedre veiledningsmøtet. Formålet med studien er at flere arbeidssøkere skal oppleve møtet med Nav som nyttig og konstruktivt, og få bedre bistand til å komme i jobb.
Det er arbeidssøkeren og Nav som sammen skaper utviklingen som kan føre til jobb. Den største jobben gjør brukeren selv. Derfor er det avgjørende at Nav gir tjenester som arbeidssøker kan nyttiggjøre seg.
Målet med prosjektet
Prosjektets første del blir å systematisere eksisterende kunnskap om arbeidssøkernes behov og forventninger til møtet med Nav.
Nav er en ny/gammel byråkratisk, måldrevet tjenesteorganisasjon som både skal sikre likebehandling og individuelt tilpassede tjenester. Nav gjør noen av tjenestene selv, noe kjøpes og noen tjenester er avhengig av andre - som helsetjenesten eller utdanningsinstitusjoner. I en slik organisasjon er det mange hensyn å ta. Det er ikke sikkert at tjenestene alltid utformes ut fra hva som gir gode veiledningsmøter.
Gjennom intervjuer av Nav-medarbeidere og analyse av sentrale dokumenter vil prosjektet kartlegge hvilke hensyn som veier tyngst, hvordan de håndteres og fremfor alt; hvordan brukernes behov og forventninger preger utformingen av Navs veiledningsmøter.
- Prosjektet hovedmål:
- Et kunnskapsgrunnlag som kan brukes til å øke verdiskapingen i arbeidssøkernes møte med Nav-veileder.
- Delmål:
- Systematisere forskningsbasert kunnskap om arbeidssøkeres forventninger og behov til aktiveringstjenester
- Ny kunnskap om hvordan organisatoriske rammebetingelser og arbeidsprosesser for Nav-veileders møte med arbeidssøkerne formes av mange ulike hensyn og forpliktelser Nav har.
- Analysere i hvilken grad organisatoriske rammebetingelser og arbeidsprosesser i Nav fremmer eller hemmer verdiskaping i brukermøtet.
- Gi grunnlag for innovasjon i Nav som øker verdiskapingen i møte med arbeidssøkere.
- Videreutvikling av teori om Public service logic
Publiserte artikler
Fakta
- Datamaterialet består av dokumentanalyser og intervjuer.
- Prosjektet startet i 2021, antatt innlevering av avhandling er 2026. OsloMet er gradsgivende. Stipendidat Erik Oftedal er ansatt i Kunnskapsavdelingen i Arbeids- og velferdsdirektoratet
- Dette prosjektet finansieres delvis av ordningen offentlig sektor-p.hd. (OFFPHD) hos Norges Forskningsråd og delvis av FoU-midlene til Nav
- OFFPHD eies av Norges Forskningsråd (NFR) og skal bidra til økt forskningsinnsats i offentlige virksomheter, økt forskerrekruttering i offentlig sektor og økt samspill mellom akademia og offentlig sektor. Her kan du lese mer om ordningen hos NFR.
- Navs bruk av virkemiddelet skal bidra til relevant forskning på organisasjonens områder, og til at ansatte som blir opptatt i programmet tilegner seg solid kompetanse om forskning.