Pressemelding

9 657 arbeidsledige i Akershus i oktober

I oktober var 9 657 personer registrert som helt ledige i Akershus. Det tilsvarer 2,5 prosent av arbeidsstyrken.

I tillegg er det 3 002 delvis ledige, og 1 199 registrert som arbeidssøkere på tiltak. Totalt er 3,6 prosent av arbeidsstyrken i Akershus registrert som arbeidssøkere.

Grunnet brudd i statistikken er disse tallene ikke direkte sammenlignbare med tidligere måneder.

Ledige stillinger

Antall nye registrerte ledige stillinger i Akershus har falt med 4 prosent (per virkedag), sammenliknet med i oktober i fjor. Totalt var det 3 490 ledige stillinger i Akershus i år.

I Bærum var det 608 ledige stillinger i oktober i år. I Asker var det 376 ledige stillinger i oktober i år.

Flest utlysninger var det innen helse, pleie og omsorg, med 780 utlyste stillinger. Deretter kommer butikk- og salgsarbeid med 432 stillinger i Akershus.

–  Det er viktig at alle forstår at det er et behov for arbeidskraft i Akershus også fremover. Vi må tenke nytt om både opplæring, forebygging av sykefravær og inkluderende rekruttering, sier Laila Gustavsen, direktør for Nav Vest-Viken.

Høyest og lavest
Ullensaker er kommunen med høyest ledighet i Akershus i oktober. Her er 3,6 prosent av arbeidsstyrken helt ledige.

Den laveste ledigheten i Akershus finner vi i Gjerdrum, der 1,6 prosent av arbeidsstyrken er helt uten arbeid.

I Bærum var det 2,0 prosent helt ledige i oktober, 1 364 personer helt ledige, mens det i Asker var 1 101 helt ledige denne måneden, det vil si 2,1 prosent. 

Kontakt:

Kommunikasjonsrådgiver Elin Wiesener // 970 92 302 // Elin.Wiesener@nav.no

Kommunikasjonsrådgiver Fredrik Laland Ekeli // 922 24 892// Fredrik.Laland.Ekeli@nav.no