Pressemelding

8 800 arbeidsledige i Akershus i mai

I mai var 8 790 personer registrert som helt ledige i Akershus. Det tilsvarer 2,2 prosent av arbeidsstyrken.

I tillegg er det 3 053 delvis ledige, og 1 647 registrert som arbeidssøkere på tiltak. Totalt er 3,4 prosent av arbeidsstyrken i Akershus registrert som arbeidssøkere.

Grunnet brudd i statistikken er disse tallene ikke direkte sammenlignbare med tidligere måneder.

Mange utlyste stillinger

Nav registrerte 5 669 nye ledige stillinger i Akershus i mai i år. Det er en økning på 43 prosent per virkedag, sammenlignet med mai i fjor. Tallene for ledige stillinger er ikke påvirket av bruddet i ledighetsstatistikken. 

Det er flest utlyste stillinger innen helse, pleie og omsorg, med 1013 utlysninger i mai. Det er en økning på 25 prosent siden samme tid i fjor. Deretter kommer butikk- og salgsarbeid med 766 utlyste stillinger, en økning på 108 prosent siden samme tid i fjor.

– Vi ser er økning i utlyste stillinger i Akershus i mai, og det burde være gode muligheter for å få jobb nå. Det er et godt arbeidsmarked med stor etterspørsel etter arbeidskraft, sier direktør Laila Gustavsen i Nav Vest-Viken.

Det er fortsatt en del sommerjobber på Arbeidsplassen.no, der Nav har laget et søkefilter for sommerjobber. Her er det nå rundt 6 700 stillinger på landsbasis.

Høyest og lavest

Ullensaker er kommunen med høyest ledighet i Akershus i mai. Her er 3,2 prosent av arbeidsstyrken helt ledige.

Den laveste ledigheten i Akershus finner vi i Hurdal, der 1,7 prosent av arbeidsstyrken er helt uten arbeid i mai.

I Asker og Bærum er 1,8 prosent av arbeidsstyrken helt ledige i mai. I Bærum utgjør det 1 288 helt arbeidsledige, mens 972 personer er helt ledige i Asker denne måneden.

Kontakt:

Kommunikasjonsrådgiver Elin Wiesener // 970 92 302 // Elin.Wiesener@nav.no

Kommunikasjonsrådgiver Fredrik Laland Ekeli // 922 24 892// Fredrik.Laland.Ekeli@nav.no

Infografikk som viser arbeidsledigheten i de ulike kommunene i Akershus.
Slik var arbeidsmarkedet i Akershus i mai 2026.