Ved utgangen av januar er bruttoledigheten i Trøndelag på 2,5 prosent, en økning på 973 personer fra januar i fjor. Trøndelag er fylket med prosentvis største økning i antall helt ledige denne måneden. Samtidig gikk stillingstilgangen i fylket ned med 24 prosent.
I årets første måned er det 5 249 helt ledige (2,1%) og 1 028 arbeidssøkere i tiltak (0,4%) i Trøndelag. Det gir en bruttoledighet på 2,5 prosent. I tillegg er 1 771 personer registrert som delvis ledige (0,7%).
– Ledigheten i fylket ligger på nivå med januar 2020, året da koranapandemien brøt ut. Fortsatt er ledigheten i Trøndelag lavere enn landsgjennomsnittet på 2,9 prosent. Men i prosent er økningen i ledighet den største vi har hatt i januar, med unntak av i starten av pandemien og finanskrisen. Samtidig er det viktig å ha med seg at økning i ledigheten skjer fra et historisk lavt nivå, sier Torbjørn Aas, direktør i Nav Trøndelag.
Langtidsledigheten er på 21 prosent, det betyr at 1 111 av de helt ledige har vært uten arbeid eller aktivitet i mer enn 26 uker. Dette er relativt uforandret de siste månedene. Antall permitterte er 698 personer, og det er 107 færre enn i januar i fjor.
Ledigheten blant innvandrere økte med 29 prosent
45 prosent av de som er registrert som helt ledige eller arbeidssøkere på tiltak i Trøndelag har innvandrerbakgrunn. Ledigheten blant innvandrere øker betydelig mer enn blant ikke-innvandrere, en økning på 29 prosent, mens den hos ikke-innvandrere var på 12 prosent. I januar er ledigheten blant innvandrere 6,4 prosent, mens den er 1,3 prosent blant ikke-innvandrere.
– Endel av økningen har sammenheng med at mange ukrainere nå er ferdig med introduksjonsprogrammet og har registrert seg som arbeidssøkere. Vi opplever at mange vil og kan jobbe, men de trenger tid og innpass i arbeidslivet for å få til det. Arbeidsgiverne i Trøndelag mangler kvalifisert arbeidskraft på mange områder og vi oppfordrer dem til å ta kontakt med Nav for å sjekke om det er aktuelle kandidater som er registrert hos oss. Det regionale arbeidskraftløftet kan være en nøkkel til å møte arbeidskraftutfordringene i Trøndelag ved å åpne dørene for de som ønsker å jobbe. Dette initiativet vil gi mange muligheten til å få innpass i arbeidslivet og dekke behovene for kvalifisert arbeidskraft i regionen. Her ligger det muligheter, sier Aas.
Flere under 20 år i jobb - øker for de over
Med unntak aldersgruppen under 20 år, øker antall helt ledige i alle aldersgrupper. Størst økning er det i aldersgruppene 25-29 år og 40-49 år med henholdsvis 30 og 28 prosent. Høyest andel helt ledige er det i aldersgruppen 20-24 år med 3,0 prosent, etterfulgt av aldersgruppene 25-29 år og 30-39 år med 2,7 prosent. Andelen helt ledige kvinner er på 1,7 prosent, mens andelen helt ledige menn er på 2,4 prosent.
– Den prosentvise økningen i ledighet er størst blant kvinner, sammenlignet med i fjor er det nå 26 prosent flere helt ledige kvinner, mens antallet menn øker med 16 prosent.
Betydelig nedgang i stillinger
I januar er det lyst ut 4 514 stillinger. Det er en nedgang på 24 prosent fra januar i fjor. Sammenliknet med fjoråret er det lyst ut flere stillinger innen ledelse, barne- og ungdomsarbeid, bygg og anlegg samt reiseliv og transport. I alle andre yrkesgrupper er det nedgang i utlyste stilinger. Nedgangen er størst for stillinger uten spesielle krav til kompetanse, fulgt av kontorarbeid og undervisning. Flest stillinger er lyst ut innenfor helse, pleie og omsorg (1 228), butikk- og salgsarbeid (436) og reiseliv og transport (385).
Åtte kommuner med nedgang
18 av kommunene i Trøndelag har en ledighet under 2 prosent i januar. Den laveste ledigheten har Tydal og Lierne, begge med 1,1 prosent. I motsatt ende av skalaen finner vi Nærøysund (3,7%) og Grong (3,1%).
Åtte kommuner har nedgang i antall helt ledige, de resterende har uendret eller økende ledighet.
