Ved utgangen av tredje kvartal i år mottok 28 974 uføretrygd i Rogaland. Antallet har økt med 1,4 prosent sammenliknet med samme tid i fjor.
Antallet som mottar uføretrygd har med andre ord økt med 410 personer det siste året. Det tilsvarer 9,1 prosent av befolkningen mellom 18 - 67 år, som er en økning på 0,1 prosentpoeng.
Til sammenlikning var andelen uføre i hele landet 10,5 prosent ved utgangen av september.
— Rogaland har fortsatt en lavere andel som mottar uføretrygd enn resten av landet. Samtidig er vi bekymret for at flere vil kunne gå over på uføretrygd som følge av et fortsatt høyt sykefravær, og at flere mottar arbeidsavklaringspenger, sier direktør i Nav Rogaland, Merethe P. Haftorsen.
Flere unge mottakere
Kvinner utgjør den største andelen av mottakere av uføretrygd i alderen 18 til 67 år, med 60 prosent.
Blant mottakerne var 1 918 personer under 30 år, som er 21 flere sammenlignet med 3. kvartal i 2024. Andelen utgjorde 2,6 prosent av befolkningen mellom 18 og 29 år. Dette er lavere enn snittet for landet som er på 2,7 prosent.
— Økningen av antallet uføre under 30 år i Rogaland skyldes utelukkende en økning blant menn, kommenterer Haftorsen.
Lavest andel i Sola
I Rogaland var det Lund, Sokndal og Karmøy kommune som hadde høyest andel uføre. I Lund mottok 16,8 prosent av befolkningen mellom 18 og 67 år uføretrygd, Sokndal 14,8 prosent og Karmøy 12,3 prosent. Lavest andel uføre hadde Sola med 6,6 prosent. Av de store kommunene hadde Haugesund 11 prosent, Sandnes 8,5 prosent og Stavanger 7,4 prosent.
— Forskjellene mellom kommunene har ulike forklaringer, men vi vet at flere faktorer spiller inn på uføreandelene som alderssammensetning, utdanningsnivå, næringsstruktur og lokalt arbeidsmarked, sier Haftorsen.
Se vedlegg for mer informasjon.