— I sommer og tidligere i høst så vi en svak økning blant helt ledige, men den siste måneden holder den sesongjusterte ledigheten seg uendret, sier Merethe P. Haftorsen, direktør i Nav Rogaland.
Ved utgangen av november var det registrert 5132 helt ledige, og tilsvarer fortsatt 1,9 prosent av arbeidsstyrken.
Når vi justerer for normale sesongvariasjoner, holder ledigheten seg omtrent på samme nivå fra oktober til november i år.
Lavere ledighet enn på landsbasis
På landsbasis er andelen helt ledige på 2,1 prosent ved utgangen av november.
Den totale arbeidsledigheten, som er summen av helt ledige, delvis ledige og arbeidssøkere på tiltak utgjorde 7 821 personer i fylket vårt, som tilsvarer 2,9 prosent av arbeidsstyrken.
Flest helt ledige var det innen yrkesgruppene industriarbeid og ingeniør og ikt med henholdsvis 577 og 452 helt ledige, etterfulgt av reiseliv og transport med 447 helt ledige.
—Arbeidsledigheten i Rogaland er fortsatt på et lavt nivå, og lavere enn på landsbasis, sier Haftorsen.
Mange ledige stillinger innen bygg og anlegg
I november ble det utlyst 3 518 ledige stillinger i Rogaland, som er en økning på 12 prosent sammenliknet med samme måned i fjor. Hittil i år er tallet på ledige stillinger svært høyt.
Flest ledige stillinger var det som vanlig innen helse, pleie og omsorg med 875 ledige stillinger, etterfulgt av bygg og anlegg med 560 stillinger, og butikk- og salgsarbeid med 317 ledige stillinger.
—Vi registrerer at det er en stor økning i antall ledige stillinger innen bygg- og anleggsfag, kommenterer Haftorsen.
Lav ledighet på Karmøy
Andelen helt ledige var høyest på Hjelmeland (2,5 prosent), Bokn (2,5 prosent), Sandnes (2,3 prosent) og Stavanger (2,2 prosent). Suldal hadde lavest andel helt ledige med 0,6 prosent. Blant de største kommunene hadde Karmøy lavest andel helt ledige med 1,5 prosent.