Pressemelding

Østfold har 6,4 prosent AAP‑mottakere – og tallene øker

12 617 personer i Østfold mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) ved inngangen til 2026. Det er 752 flere enn året før. Andelen AAP‑mottakere i fylket er nå 6,4 prosent, som er betydelig høyere enn landsgjennomsnittet på 4,7 prosent.

Over 2 000 unge mellom 18 og 30 år mottar AAP i Østfold. Det tilsvarer en andel på 5,2 prosent, noe som er høyere enn landssnittet på 3,8 prosent.

Store forskjeller mellom kommunene

Skiptvet (7,1 %) har den høyeste andelen AAP‑mottakere i fylket, tett fulgt av Fredrikstad (6,9 %). Våler er den eneste kommunen der andelen har gått ned det siste året.
Hvaler er plassert i den andre enden av skalaen, med 4,3 prosent andel AAP-mottakere. Se samlet kommuneoversikt i egen tabell nederst i pressemeldingen.

På landsbasis er psykiske lidelser den vanligste hoveddiagnosen blant AAP‑mottakere, fulgt av muskel- og skjelettlidelser. Nesten halvparten av de som mottar arbeidsavklaringspenger ender opp som uføre.

I 2025 bidro Nav til at flere gikk ut av AAP-ordningen, men antallet nye mottakere økte enda raskere.

Pressebilde (png) av Lise Westly, direktør i Nav Øst-Viken. Foto: Kim A. Dalskau. 

Fakta

Kontakt:

For mer informasjon, kontakt kommunikasjonsrådgiver Anders Finslo – telefon: 91758996 eller e-post: anders.finslo@nav.no