Publisert 31. januar 2025 | Oppdatert 31. januar 2025
Arbeidsledigheten i Møre og Romsdal holder seg lav og stabil ved inngangen til 2025, selv om den er litt høyere enn for ett år siden. Når vi tar hensyn til normale sesongvariasjoner er ledigheten i januar 2025 på samme nivå som desember 2024.
Ved utgangen av januar 2025 var 2 870 helt ledige i Møre og Romsdal, noe som utgjør en arbeidsledighetsprosent på 2,1 prosent. Totalt er det nå 4 756 registrerte arbeidssøkere i Møre og Romsdal. I tillegg til de 2 870 helt ledige er 998 delvis ledige og 888 arbeidssøkere på tiltak. Totalt utgjør dette 3,4 prosent av arbeidsstyrken. 425 av de som er helt eller delvis ledige er permitterte.
– Selv om vi ser en liten økning i arbeidsledigheten er det viktig å merke seg at nivået fortsatt er lavt og stabilt. Sammen med arbeidsgiverne i fylket jobber vi kontinuerlig for å få flere i arbeid, sier direktør Stein Veland.
Sesongjustert ledighet
Arbeidsledigheten følger gjerne et fast mønster gjennom året, såkalte sesongvariasjoner. For eksempel øker alltid arbeidsledigheten fra desember til januar, dette på grunn av at mange kontrakter går ut ved nyttår.
Ledigheten øker også om sommeren når mange nyutdannede skal inn på arbeidsmarkedet. For å korrigere for disse faste svingningene, og finne den underliggende trenden på arbeidsmarkedet, brukes sesongjusterte tall.
Korrigert for sesongjusterte tall økte arbeidsledigheten med 9 den siste måneden i Møre og Romsdal.
Økning av ukrainere i arbeid
Det er nå 382 personer fra Ukraina som er helt ledige, en økning på 164 det siste året og 24 den siste måneden.
– Å hjelpe ukrainere i arbeid har vært, og er en høy prioritet for Nav. Dette gjøres blant annet gjennom tiltaksbruk, og av de 888 arbeidssøkerne som er på tiltak er 411 ukrainere, en økning på 55 fra desember 2024, sier Stein Veland.
Ålesund og Haram
Arbeidsstyrketallene som brukes for å beregne arbeidsledighetsprosenten for Ålesund og Haram ventes å være klar neste måned, og da vil vi presentere arbeidsledighetsprosenten også for disse to kommunene.
Vedlegg: