Nye mottakere av grunnstønad etter hoveddiagnose (primærdiagnose). 1. kvartal-3. kvartal 2014-2023. Kvinner og menn. Prosent.

 2014201520162017201820192020202120222023
I alt *)100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0
Endokrine, ernærings- og metabolske sykdommer1,21,01,11,01,50,40,40,40,40,5
Psykiske lidelser og atferdsforstyrrelser11,710,36,29,69,771,365,555,958,863,6
- Nevroser og atferdsforstyrrelser9,68,55,18,68,970,965,155,558,363,3
- Psykisk utviklingshemming1,61,20,70,70,70,30,20,40,20,2
Sykdommer i nervesystemet 1)5,45,33,43,13,51,11,61,31,11,1
Sykdommer i øyet og øret1,11,20,81,01,20,20,40,30,40,3
Sykdommer i fordøyelsessystemet64,166,276,673,571,623,029,839,537,232,4
Sykdommer i hud og underhud2,01,51,21,11,10,40,50,80,50,5
Sykdommer i muskel-skjelettsystemet og bindevev1,91,91,31,20,60,30,30,30,40,3
Medfødte misdannelser og kromosomavvik1,71,81,21,81,60,30,50,60,40,6
Alle andre diagnoser10,010,78,07,57,62,81,00,90,80,7
Diagnose mangler foreløpig0,70,20,20,21,50,10,10,20,10,0
1) De vanligste diagnosegruppene i denne gruppen er multippel sklerose, postviralt utmattelsessyndrom (ME) og epilepsi
*) Antall diagnosegrupper vil kunne variere noe gjennom året, da tall under 4 personer ikke publiseres og tabellen tilpasses dette.

Nye mottakere av grunnstønad etter hoveddiagnose (primærdiagnose). 1. kvartal-3. kvartal 2014-2023. Kvinner og menn. Antall.

 2014201520162017201820192020202120222023
I alt *)3 0943 0702 4852 6422 5987 1995 5974 3984 5326 250
Endokrine, ernærings- og metabolske sykdommer38322727392925161634
Psykiske lidelser og atferdsforstyrrelser3633151552542535 1303 6642 4582 6643 974
- Nevroser og atferdsforstyrrelser2972611272282315 1043 6462 4402 6403 954
- Psykisk utviklingshemming50381719182013161115
Sykdommer i nervesystemet 1)1681628481927789565268
Sykdommer i øyet og øret33372027301623111617
Sykdommer i fordøyelsessystemet1 9842 0321 9041 9421 8611 6581 6671 7361 6842 027
Sykdommer i hud og underhud62452929292926362133
Sykdommer i muskel-skjelettsystemet og bindevev60573231162016111616
Medfødte misdannelser og kromosomavvik54563048422529282037
Alle andre diagnoser31032720019819720554393742
Diagnose mangler foreløpig2274539104762
1) De vanligste diagnosegruppene i denne gruppen er multippel sklerose, postviralt utmattelsessyndrom (ME) og epilepsi
*) Antall diagnosegrupper vil kunne variere noe gjennom året, da tall under 4 personer ikke publiseres og tabellen tilpasses dette.