Bedriftene i Østfold mangler mindre arbeidskraft, sammenlignet med i fjor på samme tid, men i helse- og sosialsektoren, bygg og anlegg og varehandel forteller bedriftene om stor ressursmangel.
Det viser Navs bedriftsundersøkelse 2025, som er den mest omfattende kartleggingen av arbeidsmarkedet i Norge.
Undersøkelsen ble offentliggjort 8. mai 2025 med følgende hovedfunn:
Østfold-bedriftenes forventninger til sysselsettingen det neste året er omtrent på nivå med landet.
– Årets bedriftsundersøkelse viser at bedriftslederne i Østfold forventer kun en forsiktig positiv utvikling i sysselsettingen det neste året. Et urolig verdensbilde, krevende økonomiske tider og innføringen av kunstig intelligens i arbeidslivet er en del av dette bildet, sier Marita Kristiansen, avdelingsdirektør i Nav Øst-Viken, som består av 29 kommuner i Østfold og Akershus.
Hver femte bedrift i Østfold oppgir at de har hatt problemer med å finne kvalifisert arbeidskraft den siste tiden.
– De store bedriftene støter oftere på utfordringer enn de mindre bedriftene når de skal rekruttere, noe som kommer av at de store bedriftene oftere har behov for kvalifisert arbeidskraft. Når det kommer til næringer, er det overnattings- og serveringsvirksomhet, bygge- og anleggsvirksomhet og transport og lagring som har størst problemer med å finne kvalifiserte kandidater, sier Kristiansen.
Bedriftene i Østfold melder om at de har et stort behov for kandidater med fag- eller yrkesopplæring.
– Det er kanskje ikke alltid slik at det er de lengste utdanningsløpene som gir de beste utsiktene for jobb. I Østfold er det stort behov for faglærte. Det er derfor svært viktig å få de unge gjennom videregående opplæring og inn i lærlingeløp. Ungdommene er sterkt ønsket og de trengs i arbeidslivet, sier Kristiansen.
Svært mange ufaglærte og flyktninger står uten arbeid. Flere sektorer viser høy interesse for å inkludere flere i arbeid.
– Mange som kan og vil jobbe står i dag uten arbeid. Derfor jobber vi tett med bedrifter, spesielt i de næringene som trenger arbeidskraft, for å inkludere de i Østfold som står utenfor arbeidslivet, sier Kristiansen.
Mangelen på arbeidskraft er relativt lav i Østfold, sett opp mot de andre fylkene.
– Selv om vi ser en relativt liten arbeidskraftmangel i Østfold, er det for eksempel stor mangel på kvalifisert personell i helse- og sosialsektoren. Når denne sektoren ikke får besatt viktige stillinger, kan det påvirke tjenestetilbud og infrastruktur som vi trenger for at samfunnet går rundt, sier Kristiansen.
Les rapporten her: Navs bedriftsundersøkelse 2025 - Østfold (pdf)
Pressebilde (png) Marita Kristiansen, avdelingsdirektør i Nav Øst-Viken. Foto: Kim A. Dalskau.
Fakta
Yrkes- eller utdanningsbakgrunn som er mest etterspurt i Østfold:
- Andre helseyrker
- Helsefagarbeidere
- Legespesialister
- Sykepleiere
- Psykologer
Navs bedriftsundersøkelse
Navs bedriftsundersøkelse gjennomføres hvert år i hele landet og gir oss kunnskap om situasjonen på arbeidsmarkedet gjennom å se på bedriftenes kompetansebehov og fremtidige arbeidskraftsbehov.