Nyheter
Lønnstilskudd får ny digital refusjonsløsning fra februar
Publisert 20. desember 2022|Oppdatert 17. februar 2023
NAV innfører fra 1. februar 2023 digital innsendelse av refusjoner for lønnstilskudd.
Avtaleløsningen
Det må være opprettet en digital avtale på lønnstilskudd i forkant. Det er viktig at avtalen er registrert på samme virksomhetsnummer som det utbetales lønn på til A-meldingen. Tilskuddsperioder går nå fra måned for måned i stedet for hver tredje måned. Informasjon i den digitale avtalen erstatter tilsagnsbrevet som tidligere ble sendt i Altinn.
Slik fungerer den nye refusjonsløsningen
Når en tilskuddsperiode er over, vil den som har opprettet avtalen samt kontaktperson for refusjon motta en SMS når refusjonen kan behandles. For å sende inn refusjoner må dere ha sendt A-melding med A-inntekt for tilskuddsperioden, og deretter dere logge dere inn på NAVs løsning for tiltaksrefusjon.
Refusjonen regnes ut på bakgrunn av innhold i avtalen og innrapporterte inntekter i A-meldingen. Når dere har behandlet og godkjent refusjonen, utbetales tilskuddet automatisk. Refusjonsbeløpet utbetales månedlig og til det kontonummeret oppgitt i Altinn for refusjoner fra NAV.
I løsningen kan dere laste ned en PDF som viser beregning og utbetalingen av tilskuddet.
Om tilganger
Tilgangen styres via Altinn og du må ha tilgangen “inntektsmelding” for å kunne sende inn refusjoner. Les mer om tilganger på Altinn.
Frister
Siste frist for å sende inn en refusjon er senest to måneder etter at tilskuddsperioden er over. Dere vil få en påminnelse på SMS to uker før fristen går ut.
Frem til lansering
For tiltaksperioder frem til og med 31. januar 2023, skal kravet sendes inn på vanlig måte på papir. Disse periodene har dere fått tilsagnsbrev på i Altinn innboks. Fra og med 1. februar vil det ikke lengre sendes ut tilsagnsbrev i Altinn. Du må inn i tiltaksløsningen for å finne informasjonen. Her finner du papirskjemaet for refusjonskrav.