Arbeidsgiver som sender manuelle meldinger til arbeidstakerregisteret, skal sende meldingen til trygdekontoret i kontorkommunen eller arbeidsstedskommunen. I sentraliserte fylker skal meldingene som hovedregel sendes til ansvarshavende trygdekontor.
Kommentarer til de ulike feltene på blanketten:
|
1.4 |
Fødselsnummer |
Her skal hele fødselsnummeret oppgis dvs. 11 siffer (fødselsdato + personnummer)
D-nummer
Sentralkontoret for folkeregistrering tildeler utenlandske statsborgere et midlertidig fødselsnummer dersom de midlertidig skal ta opphold i Norge (tildeles av Sentralkontoret for Folkeregistrering). Trygdekontoret kan rekvirere D-nummer ved behov - Blankett RF-1450 “Rekvisisjon av D-nummer”. D-nummer har 40 tillagt fødselsdato f.eks. 67.03.50 (27.03.50) + personnummer
|
1.7 |
Organisasjonsnummer |
Som hovedregel skal arbeidsgiverne i dette feltet oppgi det organisasjonsnummer på bedriftsnivå der arbeidstakeren fysisk arbeider. Organisasjonsnummeret består av 9 siffer.
|
2.1 |
Inntatt-dato |
Datoen som oppgis i dette feltet kan ikke være fremtidig.
|
2.2 |
Ventet gjennomsnittlig timeantall pr uke |
I felt for arbeidstid skal arbeidsgiver oppgi eksakt timeantall med desimaler eks. 37, 50 for 37 og en halv time. Arbeidsgiverne skal altså nå melde eksakt timeantall og ikke arbeidstidskode 1, 2 eller 3.
|
2.3 |
Yrke |
Arbeidsgiver kan velge mellom å oppgi yrkestittel i fritekst, eller yrkeskode.
Dersom arbeidsgiver oppgir tittelen i fritekst må dette gjøres så presist så mulig. Eksempel:
• ikke arbeider, men sjåfør, vaktmester, snekker, renovasjonsarbeider, lagerarbeider osv.
• ikke funksjonær, men regnskapskonsulent, kontorassistent, kasserer o.l.
• ikke lærling, men lærling elektriker, lærling murer o.l.
• ikke konsulent, men personalkonsulent, salgskonsulent, økonomikonsulent o.l.
• ikke leder, men adm.direktør, daglig leder, personalsjef, økonomidirektør o.l.
Trygdekontoret bør være oppmerksom på at den oppgitte yrkestittel, vil bli sendt maskinelt til Statistisk Sentralbyrå (SSB).Oslo SSB vil så omkode den oppgitte tittelen til en gyldig yrkeskode og fritekst.
Dersom en arbeidsgiver velger å registrere yrkeskode gjelder følgende:
• Arbeidsgivere som benytter stillingskoder i PAI-registeret (i hovedsak kommunale og fylkeskommunale arbeidsgivere) setter 001 i de tre første posisjonene, mens stillingskoden brukes i de fire siste.
• Arbeidsgivere som benytter stillingskoder i SST og STS (statlige arbeidsgivere) setter 002 i de tre første posisjonene, mens stillingskoden brukes i de fire siste.
• Andre arbeidsgivere angir yrke ved den kodelisten som Statistisk sentralbyrå har utarbeidet for yrkestitler (“Yrkeskatalogen”).
Her er yrkestitler angitt med et syv-sifret nummer.
Yrkeskatalogen finnes på trygdeetatens internettsider () under AA-registeret.
Arbeidsgiveren vil først ha plikt til å fylle ut feltet for yrke fra og med 1. januar 2001.
|
3.1 |
Endring |
Endring av arbeidstid
Det skal sendes endringsmelding dersom arbeidstaker fast eller midlertidig endrer timetallet. I tillegg skal det sendes melding når en arbeidstaker bytter arbeidsplass (bedrift) innenfor samme Juridiske enhet(arbeidsgiver)
|
4.1 |
Opphør |
Sluttdatoen kan være fremtidig.
Arbeidsgiver bør anmodes om ikke å sende utmelding før arbeidstakeren fysisk er sluttet.
Hvis RTV-blankett 18.00 ikke er korrekt utfylt, returneres blanketten til arbeidsgiver med melding om hva som ikke stemmer. (f.eks. ugyldig fødselsnummer, innmelding mangler, arbeidstid mangler, organisasjonsnummer mangler)
Ved lønnet arbeid i private hjem og fritidsboliger, er det gitt adgang til unntak fra registreringsplikten. Disse arbeidsgiverne rapporterer derfor til Kemneren/Kommunekassereren på fødselsnummeret sitt. De er også unntatt fra meldeplikten om arbeidstakere til Arbeidstakerregisteret. Vi mottar derfor av og til kopi av “Oppgjørsblankett for private arbeidsgivere” fra Kemneren/Kommunekassereren. Blanketten inneholder blant annet:
• Arbeidsgivers fødselsnummer og navn.
• Arbeidstakers fødselsnummer og navn.
• Arbeidsforholdets varighet, fra-dato og til-dato
• Rubrikk for om arbeidsforholdet er avsluttet eller ikke.
Bare de som fyller de generelle vilkårene for registrering i Arbeidstakerregisteret, skal registreres. Det betyr at vi må vurdere lønn og varighet på arbeidsforholdet. Hvis vi ut fra dette kan anta at de vanlige vilkårene for registrering er oppfylt, skal arbeidsforholdet registreres. I motsatt fall, registreres ingenting.
Ved registrering skal arbeidsgivers fødselsnummer registreres i stedet for Organisasjonsnummer. Hvis det er krysset “nei” i avsluttet, registreres ikke “sluttdato”. Når det senere kommer en melding på samme arbeidsforhold og med fortsatt “nei” i avsluttet, sjekker vi bare om arbeidsforholdet er registrert. Hvis det er krysset “ja” i avsluttet, opphører vi arbeidsforholdet.
Før en arbeidsgiver kan registreres i Aa-registeret, må vedkommende enhet ha blitt tildelt et organisasjonsnummer på juridisk nivå og i alle fall ett organisasjonsnummer på bedriftsnivå. Arbeidsgiveren må derfor fylle ut Brønnøysund blankett 1010”Samordnet registermelding”.
Arbeidsgiver sender endringsmeldinger til Enhetsregisteret eller til trygdekontoret i kontorkommunen/ansvarshavende i trygdekontor i fylket. Hvis trygdekontoret mottar endringsmeldingen, sendes den videre til Enhetsregisteret. Ved endringsmelding, skal samordnet registermelding BR-10-10 eller BR-10-12 brukes.
Enhetsregisteret har hovedansvaret for å ajourføre endringer i navn, adresse, telefonnummer, telefaksnummer, arbeidsgiverstatus og målform med mer. Trygdeetaten har imidlertid et medkontrollansvar for opplysningene om arbeidsgiverne og skal derfor melde videre alle de endringene i arbeidsgiveropplysningene som vi får melding om eller fanger opp på annen måte.
Dersom trygdekontoret mottar meldinger om endringer i de ovennevnte arbeidsgiveropplysninger skal endringene meldes på BR- 1016”Melding om adresseendring med videre. BR-10-16 skal kun brukes mellom Enhetsregisteret og tilknyttede registre. Husk å føre på kundenummer
I tillegg til de ovennevnte skal arbeidsgiveren melde fra om endringer i gironummer og giroadresse. Dette er etatsinterne opplysninger for trygdeetaten og disse skal således kun meldes til oss. Arbeidsgiveren er nødt til å oppgi et gironummer og en giroadresse til oss, for at han skal kunne få refusjon av sykepenger. Meldinger om endringer av gironummer og giroadresse kan sendes i brevs form. Trygdekontoret bør imidlertid forsikre seg om at det er riktig person som har sendt slike meldinger dvs. daglig leder eller tilsvarende. For større konserner, bør trygdekontoret undersøke med hovedkontoret hvor enheten ønsker refusjonen.
AAMA - Skjermbildet benyttes ved registrering av:
|
masseopphør |
meldingstype 23 |
|
korrigering av organisasjonsnummer |
meldingstype 25 |
|
overføring av arbeidstakere |
meldingstype 27 |
Meldingstype 23
Vi kan melde opphør av hele eller deler av arbeidsstokken hvis sluttdato er lik for alle.
Hvis opphøret gjelder alle, registrerer vi “Fra orgnr” og “Sluttdato” og oppdaterer (F6).
Hvis opphøret gjelder deler av arbeidsstokken, registreres fødselsnummer på de arbeidstakerne opphøret gjelder, i feltet “Fødselsnummer”.
Vi kan korrigere hele eller deler av arbeidsstokken fra et organisasjonsnummer til et annet, både aktive og opphørte. Hvis korrigeringen gjelder hele arbeidsstokken registreres “Fra orgnr” og “Til orgnr” Hvis korrigeringen gjelder deler av arbeidsstokken, registreres fødselsnummer i feltet for “Fødselsnummer.
Vi kan overføre hele eller deler av arbeidsstokken fra et organisasjonsnummer til et annet, hvis overføringen gjelder fra samme dato. Overføringen
kan være fra en bedrift til en annen hos samme arbeidsgiver, da dannes historikk, eller fra en arbeidsgiver til en annen. Hvis overføringen gjelder alle, registrerer vi “Fra orgnr.” “Sluttdato” “til orgnr.” og “Ansattdato” (“Ansattdato” må være dagen etter “Sluttdato”). Hvis overføringen gjelder deler av arbeidsstokken, registreres fødselsnummer på de arbeidstakerne som skal overføres i feltet “Fødselsnummer”.
Det er plass til 17 fødselsnummer i skjermbildet. Hvis bildet er fullt, kommer det opp på nytt preutfylt og klart til å fortsette registreringen i “Fødselsnummer”
Det er kun ansvarshavende trygdekontor som kan foreta korrigeringer av arbeidsgiveropplysningene i AAER- skjermbilde. Dette innebærer at det i sentraliserte fylker kun er ett trygdekontor som kan foreta rettelser i AAER.
Korrigeringene foretas i bilde AAER.
Registrer “K”(korrigering) i feltet “KH”.
Ansvarshavende trygdekontor kan korrigere:
Telefonnummer - Husk å sende melding til Enhetsregisteret
Telefaksnummer- Husk å sende melding til Enhetsregisteret
Gironummer
Giroadresse
Årspurring
Sentr. oppgj. Ordning
Alle andre endringer i arbeidsgiveropplysninger må meldes til Enhetsregisteret
|
Gironummer |
er det kontonummer som arbeidsgiver ønsker refusjoner fra trygdekontoret satt inn på. |
|
Giroadresse |
er den adressen girodokumenter og oppgjørslister blir sendt til. Det vil si at pengene blir satt inn på det gironummeret som er registrert på det organisasjonsnummer som ligger i feltet “Giroadresse” og oppgjørslistene blir sendt til den adressen som ligger der. |
|
En-bedrift: |
Organisasjonsnummer(Orgnr1) |
999 999 999 |
|
|
Gironummer |
gironummer |
|
|
Giroadresse |
999 999 999 |
Systemet henter de opplysningene som ligger på 999 999 999
Refusjonen bli adressert dit.
|
Fler-bedrift: |
Organisasjonsnummer(Orgnr1) |
999 999 999 |
|
|
Organisasjonsnummer(Orgnr) |
888 888 888 |
|
|
Organisasjonsnummer(Orgnr) |
777 777 777 |
|
|
Organisasjonsnummer(Orgnr) |
666 666 666 |
Arbeidsgiver ønsker refusjon sendt til organisasjonsnummer 999 999 999
|
Registrer i bildet |
AAER - Orgnr 999 999 999 |
|
Gironummer |
gironummer |
|
Giroadresse |
999 999 999 |
|
Registrer i bildet |
AAER — Organisasjonsnummer 888 888 888 |
|
Gironummer |
ingen registrering |
|
Giroadresse |
999 999 999 |
Gjenta det samme for 777 777 777 og 666 666 666
|
Fler-bedrift hvor arbeidsgiver ønsker refusjon sendt til 666 666 666 |
|
|
for bedriftene |
666 666 666 |
|
|
888 888 888 |
For 777 777 777, ønskes refusjon til 777 777 777
|
Registrer i bilde |
AAER - Orgnr 666 666 666 |
|
Gironummer |
Gironummer |
|
Giroadresse |
666 666 666 |
|
Registrer i bildet |
AAER — Orgnr 888 888 888 |
|
Gironummer |
ingen registrering |
|
Giroadresse |
666 666 666 |
|
Registrer i bildet |
AAER — Orgnr 777 777 777 |
|
Gironummer |
Gironummer |
|
Giroadresse |
777 777 777 |
Systemet tar ikke hensyn til hva som er registrert i gironummer hvis ikke giroadresse er lik organisasjonsnummer i det bildet vi har fremme.
Rapporten inneholder arbeidsgivere som trygdekontoret er ansvarshavende for. Den skrives ut 1-2 ganger i året i RTV. Sortert på navn i alfabetisk orden.
Denne rapporten kan vi bestille når vi har behov for å få listet alle aktive arbeidsforhold hos en arbeidsgiver. f.eks hvis det er over 99.
A11 — avsluttede arbeidsforhold
Her listes alle avsluttede arbeidsforhold.
A12 — aktive og avsluttede arbeidsforhold
Her listes både aktive og avsluttede arbeidsforhold.
Rapport A10, A11 og A12, bestilles på ADBV.
For fler-bedrifter må den bestilles for hvert enkelt organisasjonsnummer på bedriftsnivå. Rapporten skrives ut på rapportskriveren og kommer neste dag.
Rikstrygdeverket vil anmode alle trygdekontorene om å benytte A10 i stedet for å ta utskrifter av skjermbilder, i de tilfeller der arbeidsgiverne ønsker en oversikt over alle sine arbeidsforhold. Rapport A10 kan også sendes arbeidsgivere som har mistet eller ikke fått årskontrollen.
Etter oppdateringen natt til onsdag hver uke, genereres det en feilliste som styres til ansvarshavende trygdekontor. Disse feillistene skal tas tak i med en gang de kommer. Rapporten heter A-13 og inneholder en antallsrapport og en feilliste.
|
Feilkode |
Forklaring |
|
|
24 |
Bedriften knyttes opp mot ny juridisk enhet |
|
|
28 |
Opphør av arbeidsgiver som har aktive arbeidsforhold |
|
|
31 |
Aktivt arbeidsforhold er ikke registrert |
|
|
32 |
Arbeidsforhold er ikke registrert |
|
|
33 |
Tidligere arbeidsforhold er ikke avsluttet |
|
|
34 |
Det finnes et aktivt arbeidsforhold fra før med samme Orgnr og ansatt-dato |
|
|
35 |
Ugyldig endringsdato |
|
|
38 |
Arbeidsgiver ikke i arbeidsgiverregisteret |
|
|
39 |
Endringsdato samme dag som ansatt- dato eller tidligere |
|
|
40 |
Arbeidsforholdet er allerede aktivt |
|
|
40 |
Arbeidstaker har for mange arbeidsforhold |
|
|
42 |
Ugyldig fødselsnummer |
|
|
43 |
Ugyldig organisasjonsnummer |
|
|
44 |
Ugyldig ansatt- dato |
|
|
48 |
Ugyldig slutt- dato |
|
|
49 |
Endring finnes med lavere dato. Man prøver å korrigere ansatt- dato, men det finner allerede endringer som har lavere dato enn den nye ansatt- dato |
|
|
50 |
Inntak hos samme arbeidsgiver, men på annet organisasjonsnummer |
|
|
52 |
Ny ansatt- dato lik eller høyere enn slutt- dato |
|
|
53 |
Ugyldig trygdekontornummer |
|
|
54 |
Korrigering av slutt- dato på aktivt arbeidsforhold |
|
|
56 |
Ugyldig kode for arbeidstid |
|
|
57 |
Feil utfylt endringsmelding. Ingen av feltene som skal endres, er fylt ut |
|
|
60 |
Ansatt- dato er fremtidig |
|
|
61 |
Slutt- dato samme dato som ansatt- dato eller tidligere |
|
|
62 |
Melding på organisasjonsnummer på juridisk nivå (ved maskinell overføring, må arbeidsgiver bruke organisasjonsnummer på bedriftsnivå også for en-bedrift) gi tilbakemelding til arbeidsgiver |
|
|
66 |
Det finnes et avsluttet arbeidsforhold fra før med samme ansatt- dato |
|
|
72 |
Det finnes et arbeidsforhold hos samme arbeidsgiver med senere ansatt- dato |
|
|
73 |
Det finnes et opphørt arbeidsforhold fra før hos samme arbeidsgiver som var aktiv i denne perioden |
|
|
74 |
Ugyldig nytt organisasjonsnummer. Melding om endring av organisasjonsnummer, men det nye nummeret er enten ugyldig, finnes ikke eller er opphørt |
|
|
41 |
Arbeidstaker har for mange arbeidsforhold. |
Arbeidstaker er registrert med mere enn 50 timers arbeidstid i gjennomsnitt pr. uke. Meldingen kommer fire uker etter at et nytt arbeidsforhold er registrert. Brev med forespørsel om arbeidsforholdet fortsatt er aktivt, skrives automatisk ut til “eldste” arbeidsgiver.
Hvis Arbeidsgiver svarer at arbeidstakeren fremdeles er ansatt, kan arbeidsforholdet ok meldes. Dette gjøres i skjermbilde AAAT, felt “Arbforh.ok” Registrer 41 og hvis arbeidstakerens arbeidstid nå er under 50 timer, vil arbeidstakeren ikke komme flere ganger på feillisten.
Hvis samlet arbeidstid fremdeles er over 50 timer, kommer arbeidstakeren på nytt på feillisten og brev skrives til “nest eldste” arbeidsgiver.
Feilkode 41 som ikke blir ryddet opp i, purres hver 4. uke. Andre endringer, som arbeidstid, endres på vanlig måte.
|
50 |
Inntak hos samme arbeidsgiver, men på annet organisasjonsnummer |
Undersøk om meldingen er korrekt. Kanskje er det en dobbelregistrering. Undersøk da hvilken registrering som er riktig. Hvis meldingen er korrekt, foretar vi oss ingenting. Det kommer ingen purringer.
Det er kun feilkode 41 og 50 som kan komme etter manuell registrering.
Alle andre feilkoder kommer etter maskinelle overføringer. De opplysningene som fremkommer på feillisten, er det som arbeidsgiveren har i sitt lønnssystem. Det er i utgangspunktet riktig. Vi retter da opp vårt register i forhold til dette. Dersom det er noe vi ikke finner ut av, må vi ta kontakt med arbeidsgiver.
|
24 |
Bedriften er knyttet opp mot ny juridisk enhet. |
Det kan bety at bedriften f.eks. er solgt til en ny juridisk person e.l.(se forskriftene §3. Definisjoner)
|
Juridisk enhet A (Organisasjonsnum-mer på juridisk nivå) |
|
Bedrift C Bedrift D (Organisasjonsnummer på bedriftsnivå) |
|
Juridisk enhet B |
|
(Bedrift D Bedrift E) |
|
Hvis B kjøper D, flyttes D til B. Vi vil nå få historikkopplysninger på D. Der vil vi kunne se at frem til en bestemt dato hørte D til hos A.
Vi må være oppmerksom på at når en bedrift flyttes fra en juridisk enhet til en annen, flyttes alle arbeidsforholdene samtidig, også de opphørte. Dette er vanskelig for mange, både arbeidstakere og arbeidsgivere å forstå. Men sånn er det og det skal være sånn, selv om en arbeidstaker sluttet før eierskiftet.
|
28 |
Opphør arbeidsgiver som har aktive arbeidsforhold. |
Når en bedrift, med aktive arbeidsforhold, bli meldt til opphør, blir opphøret liggende “på vent” i RTV til vi har avsluttet arbeidsforholdene. Vi purres hver uke til vi har ordnet opp. Først når arbeidsforholdene er avsluttet blir opphøret registrert.
I første omgang prøver vi å tilskrive arbeidsgiver. Ved konkurser kan vi bruke konkursdatoen hvis vi ikke får kontakt med arbeidsgiver. Vi kan også tilskrive arbeidstakeren. Vi kan også se om arbeidstakeren har fått nytt arbeid, og opphøre arbeidsforholdet dagen før. Vi får bruke fantasien for å finne den beste og mest korrekte løsningen
Hvis bedriften er opphørt på grunn av dublett, blir arbeidstakerne automatisk overført til riktig organisasjonsnummer.
Ansvarshavende trygdekontor får melding fra RTV når en arbeidsgiver begynner å levere maskinelt. Arbeidsgivere som leverer maskinelle meldinger, skal ikke sende RTV bl.18.00 og vil heller ikke være omfattet av årskontrollen. Hvis vi mottar blanketter fra dem, tar vi kontakt med dem og gir beskjed om dette.
Ta frem oversiktsbildet. (Arbeidsgiver pr. arbeidstaker). Hvis arbeidstakeren ikke er innmeldt hos denne arbeidsgiveren, send forespørsel til arbeidsgiver om inntaksdato.(Eller ring) Husk at feilen kan ligge i trygdekontoret. Hvis arbeidstaker er innmeldt hos samme arbeidsgiver, men på et annet organisasjonsnummer, undersøk saken. Hvis arbeidstaker har vært ansatt hos samme arbeidsgiver, undersøk saken. Arbeidstakeren kan f.eks. ha vært i permisjon og ikke blitt innmeldt igjen etter permisjonen. Arbeidstakeren kan også ha vært i permisjon og sier nå opp stillingen uten å begynne igjen. Da skal sluttdato fremdeles være siste arbeidsdag før permisjonen.
Velg rutine/bilde AAER/EO + organisasjonsnummer. Da vises bilde “Spm.organisajonssøk” Det er organisasjonsnummer på juridisk nivå som står øverst. Bedriftene som hører til under dette nummeret, er listet under. Velg riktig bedrift hvis det er mulig. Hvis ikke, returner blanketten, be om riktig organisasjonsnummer på bedriftsnivå. I begge tilfeller, orientér arbeidsgiver om hvordan arbeidsforhold skal meldes.
Feltet “Nytt Orgnr” kan kun brukes hvis en arbeidstaker skifter arbeidsplass innenfor samme foretak (arbeidsgiver) eller Organisasjonsledd, flytter fra en bedrift til en annen.
Når vi endrer arbeidsplass, dannes det historikk. Vi vil kunne se om arbeidstakeren har vært i andre bedrifter (arbeidsplasser) og i hvilke tidsrom.
Det er kun lov å registrere i feltet “Nytt Orgnr” hvis det nye nummeret ligger under samme juridiske enhet (eller organisasjonsledd) som det gamle. Hvis ikke, må det sendes utmelding og ny innmelding på vanlig måte. Arbeidsgiver må orienteres om dette.
Undersøk om arbeidsgiver har brukt riktig nummer. Arbeidsgiver kan f.eks. ha fått nytt organisasjonsnummer ved å gå fra å være enkeltmannsforetak til A/S eller omvendt. Bedriften kan være nedlagt. Bedriften kan være slettet på grunn av dublett. Da sletter Statistisk Sentralbyrå, seksjon for bedriftsregister (SSB Kongsvinger) den ene bedriften. Bedriften kan være opphørt ved en feiltagelse.
En juridisk enhet uten bedrift er ikke registrert som arbeidsgiver. Vi får denne meldingen når vi prøver å registrere et arbeidsforhold dersom organisasjonsnummer for bedriften ikke er tildelt. Det er SSB, seksjon for bedriftsregister som tildeler organisasjonsnummer på bedriftsnivå.
Ta frem skjermbildet AAER/EO.
Dersom feltet “Ansatte” er blankt eller utfylt med “N”, send BR-10-16 til Enhetsregisteret. Fyll ut punkt 5 og 6. Sett kryss for at enheten vil få ansatte. Dersom feltet er utfylt med “J”, betyr det at Enhetsregisteret har registrert at enheten vil få ansatte, men at SSB, seksjon for bedriftsregister, ikke har tildelt nummer for bedriften ennå. Merk at feltet “Antall bedrifter” ligger med 00. Vent noen dager å se om det endrer seg eller ta kontakt med SSB, seksjon for bedriftsregister.
For fler-bedriftsforetak med kun en aktiv bedrift er det lov å bruke Orgnr1 (organisasjonsnummer på juridisk nivå). Dette er gjort for å gjøre det lettere for arbeidsgiver. Ved overgangen til Enhetsregisteret ble noen fler-bedrift foretak uten egentlig å være det. Dette på grunn av dubletter. En slettet bedrift blir liggende som en opphørt bedrift i registeret. Vi kan søke på organisasjonsnummer på juridisk nivå, da vises alle bedriftene.
Selv om vi registrerer et arbeidsforhold på Orgnr1 (juridisk), legger systemet arbeidsforholdet på organisasjonsnummer på bedriftsnivå. Men utad brukes kun ett nummer. Også på årskontrollen.
Viser til informasjonsskriv som følger årskontrollen.
Viser til rundskriv til kap.25-3 og rutinebeskrivelsen som blir gitt ut årlig.
Statistisk Sentralbyrå(SSB Kongsvinger), seksjon for bedriftsregister,
Tlf: 62885000
Telefaks: 62 88 55 36
Adresse: Postboks 1260, 2201 Kongsvinger
Statistisk Sentralbyrå(SSB Oslo), Seksjon for arbeidsmarkedsstatistikk (Yrke)
Tlf: 62 86 45 00
Telefaks: 22 86 49 73
Adresse: Postboks 8131 Dep., 0033 Oslo
Enhetsregisteret
Tlf: 75 00 75 09
Telefaks: 75 00 75 40
Adresse: 8910 Brønnøysund
Samtlige kemnerkontor i fylket