Publisert 16.12.11
Økte utgifter i forbindelse med julefeiringen kan gi mer i økonomisk stønad.
I følge lov om sosiale tjenester i NAV har NAV-kontoret både rett og plikt til gjøre en konkret og individuell vurdering av utgifter i forbindelse med julefeiring og andre spesielle begivenheter. Barn og unges behov for samfunnsmessig, religiøs og kulturell tilhørighet skal spesielt tas hensyn til i vurderingen.
– Hovedprinsippet for behandling av søknad om økonomisk stønad er at det skal gjøres en individuell vurdering av brukers hjelpebehov, stønadsbeløp og stønadsform. Ut i fra denne vurderingen kan utgifter knyttet til julefeiring være en del av livsoppholdet, sier Ellen Elster, fungerende seksjonssjef i NAV.
NAV-kontoret har både rett og plikt til å foreta skjønnsmessige vurderinger i hver enkelt sak. I alle vurderinger skal det legges vekt på å fremme lovens formål best mulig. Vurderingene skal gjøres innenfor rammen av gjeldende lov- og forskriftsbestemmelser, og så langt som mulig foretas i samarbeid med brukeren.
– Julen kan være veldig vanskelig for de som har minst. Mange kommuner har en tradisjon for å gi ekstra stønad til vanskeligstilte, og særlig til barnefamilier, sier statsråd Hanne Bjurstrøm.
Les hennes uttalelser om økonomisk stønad og NAV-kontorets plikter i forbindelse med jul.
Økonomisk stønad er regulert i lov om sosiale tjenester i NAV § 18.