Publisert 07.01.11
NAVs arbeidsmarkedsprognose beregner at sysselsettingen i Nord-Trøndelag vil øke med 500 personer i 2011. Prognosen stipulerer at arbeidsledigheten blir noe lavere enn i 2010.
I følge NAVs prognose vil det i snitt være 1860 helt arbeidsledige i Nord-Trøndelag i 2011, noe som tilsvarer en ledighet på 2,8 prosent. I 2010 var den gjennomsnittlige ledigheten på 1903 personer.
Mye av økningen i sysselsettingen antas å komme i industrien, der NAV forventer 200 flere sysselsatte i 2011. En betydelig økning i sysselsettingen forventes også i bransjene varehandel og transport og lagring med omlag 100 personer i hver bransje. En mindre oppgang i sysselsettingen er sannsynlig også i bransjene undervisning, bygg og anlegg, helse og sosialtjenester og bergverksdrift. Delvis som et resultat av den lave ledigheten, antar NAV at det at det i snitt vil være 35 færre personer på arbeidsmarkedstiltak sammenlignet med i fjor.
På bakgrunn av blant annet SSBs befolkningsframskriving, forventer NAV at arbeidsstyrken for 2011 vil øke med 420 personer sammenlignet med i fjor. Ettersom forventet sysselsettingen øker mer enn arbeidsstyrken, legger altså prognosen til grunn at arbeidsledigheten i fylket blir lavere enn den var i 2011.
Arbeidsledigheten i Nord-Trøndelag har det siste året hatt en utvikling som er vesentlig forskjellig fra den generelle utviklingen i landet. Antall helt ledige i Nord-Trøndelag gikk ned med hele ni prosent i 2010, mens den i samme periode gikk opp med fire prosent i landet.
– Det knytter seg stor spenning til hvor lenge en slik atypisk utvikling kan fortsette i Nord-Trøndelag, sier Roald Veimo ved NAV Nord-Trøndelag.
– Men nå er det tegn som tyder på høyere sysselsetting også for landet samlet sett, og det er en av grunnene til at vi har tror at arbeidsledigheten i Nord-Trøndelag vil fortsette å gå noe ned i 2011, sier Veimo.
Arbeidsmarkedsanalysen konstaterer også at det i løpet av siste år har skjedd en viss forskyvning av etterspørselen etter arbeidskraft fra privat næringsliv til offentlig sektor. I helse og sosial, offentlig administrasjon og undervisning økte antall arbeidstakere med til sammen 540 personer fra andre kvartal i 2009 til andre kvartal i 2010. I følge prognosen vil denne trenden snu og det forventes en knapt merkbar sysselsettingsvekst i offentlige tjenesteyting i 2011.
Statistikkrådgiver Roald Veimo - 74 73 22 65
Kommunikasjonsrådgiver Bjørn Magne Lyngstad - 924 55 886