Publisert 26.02.10
Fra og med 1. mars i år har ikke de med tidsbegrenset uførestønad lenger rett til helt eller halvt særfradrag.
Fra 1. mars 2010 innføres den nye stønaden arbeidsavklaringspenger, som blant annet erstatter tidsbegrenset uførestønad. Dette fører til enkelte mindre skattemessige konsekvenser.
Arbeidsavklaringspenger blir skattlagt som lønn. For deg som har mottatt tidsbegrenset uførestønad betyr det at du fra 1. mars
I skattekortet for 2010 er det beregnet særfradrag for hele 2010, noe som fører til at skattetrekket blir for lavt. For å redusere restskatt som følge av dette har Skattedirektoratet besluttet at de det gjelder blir trukket ekstra i skatt hver måned ut året.
Hver måned fra mars vil derfor NAV trekke et fast beløp for å dekke skatten. Du trenger ikke be om nytt skattekort.
Dette trekker NAV hver måned:
Beløpet trekkes også i juni og desember. Informasjon om hvilket beløp som er trukket vil stå på utbetalingsslippen du får fra NAV.
Hvis du søker om nytt skattekort etter 1. mars, er det særskilte skattetrekket inkludert i ditt nye skattekort.
Har du mottatt tidsbegrenset uførestønad med behovsprøvd barnetillegg, bør du be om nytt skattekort for å redusere muligheten for restskatt.
Før 1. mars betaler du 3 % i trygdeavgift på det behovsprøvde barnetillegget. Fra 1. mars erstattes det behovsprøvde tillegget med en permanent kompensasjon. På samme måte som for resten av arbeidsavklaringspengene blir dette beløpet behandlet som lønn. Trygdeavgiften blir derfor 7,8 % i stedet for 3 %.
I skattekortet som du har fått for 2010 er det imidlertid beregnet trygdeavgift med 3 %. Skattetrekket blir derfor for lavt når trygdeavgiften fra 1. mars endres til 7,8 %.
De som har hatt tidsbegrenset uførestønad med behovsprøvd barnetillegg har mottatt svært forskjellige beløp. Det er derfor ikke mulig for NAV å trekke et fast beløp i ekstra skatt av dem det gjelder. Alle som har mottatt behovsprøvd barnetillegg bør derfor endre skattekortet for å unngå restskatt. NAV vil gi en påminnelse i eget informasjonsbrev.
Les mer her: